آدرس ما جهت خرید گوسفند زنده : تهــــــران - فرحـــــــزاد - خ امــــام - جنب بنگاه معاملاتی غروب -گوسفند زنده
شماره موبایل: 09194358395 تماس فقط جهت خرید دام و گوسفند زنده برای ذبح و قربانی
خانه » بازار گوسفند تهران » آموزش دوقلو زایی گوسفند – فلاشینگ گوسفندان
دوقلو زایی گوسفند

آموزش دوقلو زایی گوسفند – فلاشینگ گوسفندان

اگر شما هم به دنبال آموزش دوقلو زایی گوسفند هستید و یا اینکه قصد دارید تا بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا را بشناسید یا اگر تصمیم دارید گوسفندان خود را دوقلو زا و یا چند قلوزا کنید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله آموزشی را تا پایان مطالعه کنید و دستورالعمل هایی که به آنها اشاره می کنیم را به خوبی روی گوسفندان خود اعمال کنید. همانطور که می دانید با وجود نژادهای مختلف گوسفندان برخی از این نژاد ها به چند قلوزا معروف هستند مانند گوسفند رمانف که در نوع خود بهترین گوسفندان چند قلوزا محسوب می‌شوند و دارای رکورد 9 قلو را در کشور روسیه را به خود اختصاص داده است. اما اگر شما قادر به تهیه چنین گوسفندان نیستید می توانید با استفاده از فلاشینگ گوسفندان خود را به چند قلوزا تبدیل کنید.ما در ادامه به شما خواهیم گفت که فلاشینگ گوسفندان چیست؟ و چگونه انجام میشود…

فلاشینگ گوسفندان

فلاشینگ گوسفندان چیست؟

از آنجایی که تهیه نژاد گوسفندان چند قلوزا و یا دو قلوزا برای برخی دامداران  ، روستاییان و عشایری امکان پذیر نیست می توانند گوسفندان خود را که از هر نژادی است با کمک فلاشینگ به چند قلوزا تبدیل کنند.

اما در پاسخ فلاشینگ گوسفندان چیست؟ می توان گفت روش جیره ای  که باعث می شود گوسفندان به چند قلو زا تبدیل شوند. برای این کار کافیست فلاشینگ گوسفندان را به صورت اصولی و دقیق انجام دهید.

مواردی که می بایست قبل از فلاشینگ گوسفندان رعایت کنید.

از آنجایی که انواع بیماریهای حاد و مزمن و یا جزئی در کمین دام زنده و گوسفند زنده وجود دارد به هر آن احتمال مبتلا شدن به این نوع بیماری ها هست بنابر این میبایست به صورت منظم داروهای ضد انگلی را به صورت تزریقی و همچنین خوراکی به دام ها جهت مقابله با چنین بیماری ها بدهید این بیماری ها شامل انگلی و آنتروتوکسمی می باشد .

قبل از اینکه روش فلاشینگ  را روی گوسفندان اجرا کنید ابتدا دام را  توسط دامپزشکی معاینه کنید و به دستور دامپزشک اقدام به تجویز واکسن های تب برفی ،  آگالاکسی ، بروسلوز ، شاربن و همچنین آبله بکنید.

توجه داشته باشید حتما به مدت 10 دام یا همان گوسفندان خود را با علوفه های کم ارزش تغذیه کنید تا جایی که امکان دارد به آنها واکسن‌های آنتروتوکسمی تزریق کنید. واکسینه کردن دام با آنتروتوکسمی جهت جلوگیری از پرخوری گوسفندان می‌شود که این پرخوری بر اثر مصرف انواع غلات و مصرف شیر به وجود می آید.

بیماری  آنتروتوکسمی و کاهش درصد بارداری گوسفندان

همانطور که در بالا اشاره کردیم به اختلالات تغذیه گوسفندان که باعث پر خوری آنها می شود آنتروتوکسمی می گویند که دام ها با تغذیه بیش از حد شیر و انواع غلات به آن مبتلا می شود.چنانچه گوسفندان به این نوع بیماری مبتلا شوند قادر به زاییدن بره های درشت و چند قلوزا نخواهند بود بلکه شاهد بره های ضعیف خواهیم بود، این نوع بیماری به بیماری پر خوری گوسفندان معروف است که در گوسفندان باعث افزایش میزان چربی و در نهایت کاهش درصد باروری گوسفندان می شود و یا شاهد به دنیا آمدن بره های ضعیف و معلول خواهیم بود.

آمادگی گوسفندان برای تخمک گذاری

دام ها همانند انسان ها تخمک گذاری دارند و از آنجایی که گوسفندان چاق از امکان تخمک گذاری محروم هستند نباید تغذیه آنها به گونه‌ای باشد که نتوانند تخمک گذاری کنند. از این رو سعی کنید به مدت ۱۰ روز قبل از دوره فلاشینگ گوسفندان به آنها علوفه های کم ارزش در شرایط مناسب بدهید. همچنین در ده روز اول فلاشینگ از دادن علوفه های مانند گیاهان استروژنی به همچنین یونجه ، شبدر قرمز ، تره فرنگی و امثال این نوع علوفه ها خودداری کنید تا گوسفندان میش از اختلال باروری دور باشند.

اما مراحل فلاشینگ گوسفندان برای چند قلوزایی

  1. ده روز اول از فلاشینگ از دادن علوفه های  مقوی جلوگیری کنید به برخی از اسامی این نوع علوفه ها در بالا اشاره کردیم. سعی کنید در این ده روز گوسفندان میش خود را در جاهای کم تغزیه و عاری از علوفه هایی که در بالا به آنها شاره شد جهت چرا ببرید و از واکسینه کردن گوسفندان به آنتروتوکسمی چشم پوشی نکنید.
  2. در دومین قدم از فلاشینگ میبایست به مدت 15 روز گوسفندان را با یونجه تازه ،  جو و یا تریتیکاله و از این دسته از موارد تغزیه کنید.در روز 13 از دوره 15 روزه مرحله دوم قوچ ها را به مدت 3 روز در کنار میش ها رها کنید البته نباید با یکدیگر تماس داشته باشند (سعی کنید در مجاورت هم رها کنید )
  3. در سومین قدم که دوره 15 روزه قدم دوم به پایان میرسد در روز 16 تغذیه ینجه گوسفندان را قطع کنید قوچ ها را در میان میش ها رها کنید. در این حالت اگر به مدت ۱۰ روز تغذیه دانه ای گوسفندان را ادامه دهید (بدون یونجه)  و در نهایت بعد از پایان این دوره گوسفندان را به صورت جیره ای نگهداری کنید (جیره نگهداری بدهید.)

وضعیت بدنی گوسفند ان جهت فلاشینگ

از آنجایی که این امکان وجود دارد که برخی از دامداران اعتقادی به فلاشینگ نداشته باشند و در برخی موارد دیده می شود که گفته شده است دوقلو زایی و یا چندقلو زایی گوسفندان فقط به برخی از نژاد گوسفندان برمی‌گردد نه تغذیه و فلاشینگ ، اما به یقین توصیه می‌کنیم که این چنین نیست و هر نوع نژاد گوسفندان با انجام فلاشینگ می توانند دوقلو یا چندقلو به دنیا بیاورند البته که نژاد گوسفندان در چنین مواقعی تاثیر بسزایی دارد اما به این معنی نیست که دیگر نژادها نمی‌توانند بره دوقلو و چند قلو به دنیا بیاورند. فقط کافیست شما دوران فلاشینگ را به صورت کامل و اصولی انجام دهید.

معرفی برخی از بهترین گوسفندان نژاد چند قلوزا

  • نژاد رومانف
  • نژاد آواسی
  • نژاد سافولک
  • نژاد شیری لاکن
  • نژاد فین شیپ

خوب به پایان این آموزش دوقلوزایی گوسفندان رسیدیم از اینکه ما را تا پایان همراهی کردید بسیار سپاسگزاریم.

 

منبع: گلد شیپ | بازار گوسفند تهران

شماره موبایل: 09194358395 ( فقط گوسفند زنده جهت ذبح و قربانی کردن موجود است برای پرواری تماس حاصل نفرمایید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *