آدرس ما جهت خرید گوسفند زنده : تهــــــران - فرحـــــــزاد - خ امــــام - جنب بنگاه معاملاتی غروب -گوسفند زنده
شماره موبایل: 09194358395 تماس فقط جهت خرید دام و گوسفند زنده برای ذبح و قربانی
خانه » بازار گوسفند تهران » در رابطه با نژاد گوسفند قره گل بدانید

در رابطه با نژاد گوسفند قره گل بدانید

نژاد گوسفند قره گل جزوه دسته گوسفندان که به زیست بوم آنها بیابانی است. منشا گوسفندان قره گل بیابانهای سرخس و از ویژگیهای این نوع گوسفند اهلی می توان به بدن و ظاهر آنها اشاره کرد که متناسب با آب هوای مناطق بیابانی و در دوران برگی به رنگ مشکی و زمانی که به رشد و بلوغ می رسند به مراتب به رنگ خاکستری تبدیل می شوند. لازم به ذکر است که اینگونه گوسفندان پس از تغییر رنگ به خاکستری دست  و پای آنها همچنان به رنگ مشکی می ماند.

خصوصیتی که این نوع گوسفندان دارند البته تعداد اندکی که رنگ آنها خاکستری و همچنین قهوه ای میباشد می تواند در زیست بوم هایی زندگی کنند که از نظر آب و هوایی ایده آل نیست یعنی با تحمل خوبی که دارند قادر به زیستن هستند برای مثال در تابستان ها با هوای بسیار گرم تا حدود ۴۰ درجه را به خوبی تحمل می کنند همچنین در زمستان های بسیار سرد تا ۳۰ درجه زیر صفر تحمل دارند. یکی دیگر از ویژگی‌های گوسفندان نژاد قره گل بینی آن ها که دارای پیچ و انحنا است. یکی از دلایل مقاومت این نژاد از گوسفندان در مناطق گرم و سرد همچنین گرد و غبار همین بینی پیچ و انحنا می باشد که در مقابل وزش بادهای موسمی می توانند به راحتی تنفس کنند.

نژاد قره گل

اگر بخواهیم به خاص گوسفندان نژاد قره‌گل اشاره کنیم می توان گفت این نوع گوسفندان دارای پوستی  هستند که می توان از هر دو جهت آن در صنعت های مختلف استفاده کرد همانطور که در بالا اشاره کردیم این نوع از نژادها در سرخس ، خراسان ، فارس ، قم ، ورامین در حال پرورش هستند و از نظر آب و هوایی قابلیت تحمل بسیار بالایی دارند و برخلاف نژادهایی که در چنین آب و هوایی اصلا قابل پرورش و نگهداری نیستند. یکی دیگر از خصوصیت‌ها گوشت آنها است گوشت حاصل از این نوع نژاد بسیار بالا و گوشت مردم اینگونه مناطق را به خوبی تامین می کنند. از نظر پشم اینگونه گوسفندان با توجه به زیبایی و کیفیت مطلوبی که داراست می‌توان در انواع صنعت ها مانند پوشاک از آنها بهره برد و در تولید انواع البسه ها استفاده ویژه ای کرد.

گوسفند نژاد قره گل

 

نژاد قره گل

گوسفندان نژاد قره گل در یک نگاه

نژاد

پوستی و گوشتی

رنگ

اینگونه گوسفندان هنگام تولد به رنگ مشکی و در حالت بلوغ به رنگ خاکستری

پراکنش

این نوع نژاد مهمترین گوسفندان دنیا به شمار می روند که دارای پوست مرغوب که از شهرت بسیار بالایی برخوردار هستند. همانطور که در بالا اشاره کردیم محل زیست و پرورش این گونه گوسفندان سرخط ، فارس ، قم ، خوراسان و ورامین می باشد.

جمعیت نژاد قره گل

جمعیت گوسفندان نژاد قره گل حدود ۳۰۰ هزار راس برآورد شده است

از نظر رنگ

اینگونه گوسفندان به رنگ مشکی در دوران برگی و بعد از طی یک سال رنگ آنها به رنگ خاکستری تبدیل می شود البته به جز سر و گردن آنها که به رنگ مشکی باقی می ماند. همچنین در برخی از موارد می‌تواند در رنگ های قهوه ای ، سفید ، خاکستری در مناطق مختلف دیده شوند پس نمی توان گفت به صورت صد درصدی در تمامی مناطق رنگ آنها در دوران بردگی سیاه و در دوران بلوغ خاکستری می باشد برخی از مواقع چنین رنگی هستند.

وزن

وزن نژاد قره گل در زمان تولد 3 الی ۴ کیلوگرم در نظر گرفت شده است.

نژاد قره گل به دو گروه تقسیم می شود که شامل

دم دار

همانطور که از اسم آنها پیداست داری دم هستند و با توجه به این که چربی زیادی در اطراف دم ذخیره می شود شکل دم آنها به صورت S دیده می شود.و از نظر ظاهری این کروه از گوسفندان قره گل داری سر متوسط و کشیده و بینی و پیشانی آنها برآمدگی و دای پیچ است همین امر سبب شده تا بتوانند در مناطق گرم و گرد غبار به راحتی تنفس کنند.علاوه بر این ویژگی ها داری گوش های بلند که تا حدود 15 سانت می رسد. همچنین گوسفندان نر نژاد قره گل درای شاخ هستند که قوچ قره گل نامیده می شوند.

دنبه دار

گوسفندان این گروه همانند سایر گوسفندان ایرانی داری دنبه هستند و با توجه به ذخیره زیاد چربی در ناحیه خلفی کاهی وزن این دنبه ها به 1 کیلو گرم می رسد.

 

خب به پایان این مقاله یعنی نژاد گوسفند قره گل رسیدیم از این که ا را تا پایان همراهی کردید بسیار سپاس گذاریم.

در صورت نیاز به خرید گوسفند زنده ،دام زنده می توانید سفارش خود را به صورت انلاین و پس از دریافت راهنمایی و مشاوره از بزرگترین مرکز عرضه گوسفند زنده در تهران و شهرستانها یعنی گلد شیپ ثبت کنید.این مرکز با قیمت روز گوسفند زنده و دام زنده سفارشات شما عزیزان را محاسبه خواهد کرد.

 

منبع: گلد شیپآموزش دامداری

شماره موبایل: 09194358395 ( فقط گوسفند زنده جهت ذبح و قربانی کردن موجود است برای پرواری تماس حاصل نفرمایید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *