آدرس ما جهت خرید گوسفند زنده : تهــــــران - فرحـــــــزاد - خ امــــام - جنب بنگاه معاملاتی غروب -گوسفند زنده
شماره موبایل: 09194358395 تماس فقط جهت خرید دام و گوسفند زنده برای ذبح و قربانی
خانه » بازار گوسفند تهران » گوسفند نژاد سنجابی با مشخصات
گوسفند نژاد سنجابی

گوسفند نژاد سنجابی با مشخصات

گوسفند سنجابی از دیگر نژادهای حیوانات اهلی در کشور ایران می باشد. همانطور که میدانید در ایران نژاد های زیادی از گوسفندان در مناطق خاص بر اساس خصوصیت های محیطی پرورش و نگهداری داده می شود که نژاد سنجابی یکی از این نژادها است که در ادامه به معرفی کامل این نژاد گوسفند ایرانی خواهیم پرداخت. اما نژاد ها بر اساس چه چیزی مشخص می شود؟ در جواب این سوال می توان گفت گوسفندان با خصوصیت های خاص خود داری مشخصه های فیزیولوژی رفتاری و همچنین ظاهری  می باشند که در صورت یکسان بودن با یکدیگر در یک گروه از نژاد ها قرار میگیرد.

نژادهای مختلف گوسفندان بر اساس زیست بوم منحصر به فرد خود در مناطق مختلف دنیا و همچنین کشور ایران در حال پرورش و نگهداری هستند. برای مثال می توان گفت برخی از نژادها در مناطق کوهستانی و سنگلاخی پر پیچ و خم به راحتی قابل پرورش هستند در حالی که برخی از نژادها در چنین مناطقی به هیچ عنوان قابل نگهداری نیست و در نهایت منجر به تلف شدن آنها می شود زیرا سازگاری با چنین مناطقی را ندارد پس نژاد ها بر اساس زیست بوم ها به انواع مختلف تقسیم می‌شوند.

توجه: یکی دیگر از  عوامل قرار گیری گوسفندان در دسته خاص و یا دسته های مختلف علاوه بر خصوصیت ظاهری و رفتاری میزان تولیدات آنها باشد زیرا به تولیدات به دسته های مختلف تقسیم بندی شدند برای مثال گوسفندی که دارای پشم و پوست مرغوب است در دسته گوسفندان پشمی و همچنین گوسفندانی که از نظر گوشت دارای تولیدات مرغوب و باکیفیت هستند در دسته گوسفندان گوشتی و یا برخی از نژادها با توجه به تولیدات شیری مرغوب و بالا در دسته گوسفندان نژاد شیری قرار می گیرند.

گوسفند نژاد سنجابی

همانطور که در بالا به انواع گروه بندی و دسته بندی نژادها پرداختیم گوسفندان سنجابی ( میش سنجابی و قوچ سنجابی ) جزو گروه و یا دسته نژاد گوشتی و پشمی قرار می گیرند زیرا از نظر میزان تولید پشم دارای جایگاه بهتر و همچنین از نظر گوشتی کاملا مرغوب و میزان بالا می باشند برهمین گوسفند نژاد سنجابی را گوشتی و پشمی می شناسند.

گوسفند سنجابی از نظر رنگ دارای پشم و پوست نخودی، سفید و همچنین در برخی موارد دارای لکه های قهوه ای در پشم آنها دیده می شود که معمولاً این لکه قهوه ای رنگ در قسمت دست و پا ، گردن و همچنین گوش ها قابل مشاهده است. این موارد از خصوصیات رنگی نژاد سنجابی می باشد.

زیست بوم نژاد سنجابی

محل پرورش این نوع نژاد از گوسفندان که زیست بوم آنها مناطق شاه کوه ، رودخانه قره سو و همچنین روستاهای اطراف این مناطق مانند روانسر و مناطق شرقی دارای کوههای کمانجار ، زنگیلان ، ویس و همچنین خورین به شمار می رود. در برخی موارد شاهد پرورش نگهداری گوسفندان سنجابی در مناطق کوه های کوه بنی گز ، طنگینه گوران ، استان کرمانشاه و ولد بیگی ، روستاهای گرمانشاه ، شهرستان قصرشیرین و در نهایت کوه ها برزه و چنار هستیم.

 

قوچ سنجابی
قوچ سنجابی

 

میش سنجابی
میش سنجابی

 

خصوصیات ظاهری گوسفند نژاد سنجابی

گوسفندان سنجابی از نظر جثه و بدن  بزرگتر و در اصل پرگوشت تر می باشند و دلیل این که این نژاد در گروه یا دسته گوشتی پشمی قرار گرفته است همین مورد است.نگهداری این نژاد از گوسفندان در مناطق خاص کشور ایران می تواند برای دامداران بسیار سودآور باشد.همچنین پشم این نوع از نژاد گوسفندان سنجابی که بدن آنها را پوشانده است از نظر طول بلند و همچنین ضخیم می باشد و علاوه بر میزان تولید بالایی که دارند از رنگ سفید و قدرت رنگ پذیری بالایی برخوردار هستند که می‌توان از پشم این نژاد از گوسفندان بهترین و گران قیمت ترین البسه ها و فرش های دستباف را تولید کرد.از نظر شاخ نیز قوچ سنجابی و میش سنجابی بدون شاخ هستند.

 

خصوصیات تولیدی گوسفندان سنجابی

میانگین وزن تولد نژاد سنجابی

5 / 4 کیلوگرم

میانگین وزن شیرگیری نژاد سنجابی

24 / 0کیلوگرم

میانگین وزن پشم نژاد سنجابی

5 / 2 کیلوگرم

 

خرید گوسفند زنده

اگر شما هم به دنبال خرید گوسفند زنده در تهران و همچنین سایر شهرستان ها هستید و قصد دارید تا گوسفند به صورت عمده و یا حتی خورده جهت نگهداری و یا ذبح در انواع مراسمات مانند جشن تولد و عروسی ، مراسمات دینی ، عقیقه کودکان و خریداری کنید بزرگترین مرکز عرضه گوسفند زنده یعنی گلد شیپ  در خدمت شماست و آماده دریافت هرگونه سفارشات می باشد.تمامی قیمت ها بر اساس قیمت روز گوسفند زنده می باشد. به همراه خدماتی چون ارسال رایگان ، ارسال قصاب مجرب در صورت نیاز ، دریافت مشاوره و راهنمایی قبل از خرید ، ارسال ایگان و …

 

منبع: گلد شیپ | بازار گوسفند تهران

شماره موبایل: 09194358395 ( فقط گوسفند زنده جهت ذبح و قربانی کردن موجود است برای پرواری تماس حاصل نفرمایید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *