آدرس ما جهت خرید گوسفند زنده : تهــــــران - فرحـــــــزاد - خ امــــام - جنب بنگاه معاملاتی غروب -گوسفند زنده
شماره موبایل: 09194358395 تماس فقط جهت خرید دام و گوسفند زنده برای ذبح و قربانی
خانه » بازار گوسفند تهران » گوسفند زل به همراه مشخصات
گوسفند زل

گوسفند زل به همراه مشخصات

گوسفند زل یکی دیگر از نژاد حیوانات اهلی به شمار می رود.اگر مقالات قبلی ما را دنبال کرده باشید ما در رابطه با دیگر نژاد گوسفندان صحبت کردیم  برای مثال گوسفند افشاری ، نژاد قره گل و …  که گوسفندان همانند سایر موجودات زنده دارای انواع مختلف می باشند که بر اساس زیست بوم آنها مشخص می شود و همچنین در تفاوت بین نژادها علاوه بر زیست بوم می توان خصوصیات رفتاری و ظاهری همچنین ژنتیکی را نام برد. نژاد گوسفند زل یکی دیگر از نژاد گوسفندان ایرانی محسوب می شود که در ادامه به این نوع حیوان اهلی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید…

گوسفند نژاد زل از نظر مشخصات دارای پشم و پوست به رنگ سفید شکری و همچنین نخودی و در برخی مواقع در رنگ حنایی دیده می شود که توسط دامداران و روستاییان در مناطق ساحلی دریای خزر و بخشی از دشت گرگان نگهداری و پرورش داده می شود.هریک از نژاد گوسفندان ازمزیت و معایب خود برخوردار هستند برای مثال می توان گفت برخی از نژاد ها با توجه به زیست بوم و مشخصه هایی که دارند از شیر فراوان و همچنین گوشت مرغوب و یا پشم بیشتر برخوردار هستند و یا برعکس برخی از نژادها از شیر و پشم بیشتر برخوردار نیستند اما از نظر گوشت کاملا مرغوب هستند که برمیگردد به نژاد و زیست بوم آنها و از آنجایی که هر یک از این نژادها مناطق مخصوص خود جهت زیست و پرورش دارند نمی‌توان هر نوع نژادی را در هر مناطق به آب و هوایی نگهداری کرد.لازم به ذکر است که هر یک از این نژادها بر اساس کاربردشان نامگذاری می شود برای مثال برخی گوسفندان را پشمی برخی گوشتی ، پوستی و غیره… گوسفند زل از نظر کاربرد با نام گوشتی شناخته می شود یعنی با پرورش و نگهداری این نوع حیوان اهلی می توان گوشت بالا، مرغوب از نظر پروتئین و ویتامین تولید و جهت مصرف روانه بازار کرد.

 

میش زل
میش نژاد زل

 

قوچ زل
قوچ نژاد زل

نژاد گوسفند زل

این نژاد در ایران جزو گوسفد بدون دنبه محسوب می شود فقط دارای دنبالچه در قالب دم  با طول بین 10 تا 15سانتی متر دارند و همچنین از نظر بدنی دارای دست و پاهای بلند و اندام سبک و در بیشتر گوسفندان این نژاد می توانند در کوهستان ها و راه های پر پیچ و خم به راحتی حرکت کنند زیرا از توانایی خوبی برخوردار هستند. همانطور که در بالا اشاره کردیم نژاد زل در مناطق ساحلی دریای خزر و بخشی از دشت گرگان که دارای کوه پایه ها و مناطق کوهستانی و حتی جنگل ها در حال پرورش هستند.

گوسفند زل بر اساس نظریات دام شناسان جزو گوسفندان اهلی و وحشی به شمار می روند برخی از این نژادها با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که دارند جزو حیوانات اهلی و برخی با توجه به خصوصیات و قدرت پیمایش در مناطق کوهستانی جزو حیوانات وحشی می داند. از نظر آماری هم می توان گفت بیش از ۵ میلیون راس در زیست بوم های منحصر به فرد خود در حال پرورش و نگهداری هستند که از نظر جثه کوچک ، وزن سبک و پوست نازک برخوردار هستند.

پوست گوسفند نژاد زل

با توجه به پوست نازک این نوع است حیوانات اهلی که از نظر پوست کیفیت و جایگاه خوبی ندارند و همچنین از نظر دنبه محروم هستند. می توان گفت که ذخیره چربی ها در بافت های بدن صورت می گیرد این امر باعث می‌شود تا کیفیت گوشت آنها مرغوب تر و از جایگاه بهتری برخوردار باشند.

علاوه بر مشخصات رنگ ،  زیست بوم ، کیفیت گوشت ، پشم و پوست که در بالا به آنها اشاره کردیم این نوع گوسفندان دارای گوش های  کوچک معمولا به شکل لاله ای ، دارای سر میانه (نه بزرگ و نه کوچک ) ، دماغ صاف در نوع میش ها و محدب در قوچ ها ، نوع قوچ داری شاخ پیچی و میش بدون شاخ می باشند و از آنجایی که این نوع نژاد از نظر قدرت بدنی قادر هستند در مسافت های طولانی و همچنین به سنگ لاخی و کوهستانی به راحتی حرکت کنند داری طول ۳۰ الی ۴۰ سانتیمتر و  فاقد پشم و یا از پشم کمتری برخوردار هستند.

نکته: گوسفندان زل از نظر جفت گیری در فصل پاییز و بهار با یکدیگر جفت گیری و در نهایت در زمان مقرر زایمان می کنند.

مشخصات گوسفند زل

 

اندازه

قوچ زل

میش زل

قد [ سانتى‌متر ]

۶۰ تا ۶۴۵۶ تا ۵۸

طول تنه [ سانتى‌متر ]

۸۵ تا ۸۷۸۲ تا ۸۴

وزن بلوغ [ کيلوگرم ]

۳۴ تا ۳۶۳۲ تا ۳۳

وزن تولد [ کيلوگرم ]

۲/۲۰

2

توليد شير در ۷ ماه [ ليتر ]*

75

پشم ساليانه [ کيلوگرم ]2

70.1

طول دم [ سانتی متر ]

بين ۱۰ تا ۱۵

 

اگر شما هم به دنبال خرید گوسفند زنده با گوشت مرغوب برای انواع مراسمات مذهبی-دینی ، جشن تولد ، عروسی و …  هستید می توانید سفارشات خود را از وب سایت گلد شیپ به صورت آنلاین ثبت ودام مورد نظر خود را با خدماتی چون پشتیبانی قبل از خرید ،  ارسال رایگان ، تحویل در درب منزل ، ارسال غذا به مجرد جهت ذبح و خورد کردن ، ارسال ترازو جهت وزن در حضور مشتری ، پرداخت هزینه بعد از تحویل دام زنده دریافت کنید این مرکز عرضه گوسفند زنده تهران نیاز شما جهت تهیه او دانه با کیفیت و کاملا بهداشتی را برآورده خواهد کرد.
منبع: گلد شیپ | بازار گوسفند تهران

شماره موبایل: 09194358395 ( فقط گوسفند زنده جهت ذبح و قربانی کردن موجود است برای پرواری تماس حاصل نفرمایید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *